انجمن زعفران ایران

مجموعه تلگرامی بیش از 30هزارکشاورز زعفران کار کشور با فعالیت کسبه و تجار معتبر

ایدی گروه: @elina314

ورود به گروه

آموزش کشاورزی

الیو.... مجموعه ای با کشاورزی پایدار و اصولی

الیو

الیو.... مجموعه ای با کشاورزی پایدار و اصولی

اهمیت آب استارت

اهمیت آب استارت در باغات پسته:
یکی از اصلی ترین و مهترین زمان های کودهی درختان پسته کودهی استارت در اسفند ماه می باشد.
چه اهمیتی دارد:
پسته یک سری تفاوتهای رشدی و فیزیولوژی با دیگر درختان دارد این تفاوت موجب میشود برنامه تغذیه متفاوتی داشته باشد.
زمانی که عناصر غذایی به میزان کافی در ابتدای شروع بیدار شدن در دسترس درختان پسته قرار میگرد موجب استارت قوی و رشد عالی شاخه ها در ابتدای فصل می شود که استارت و رشد عالی باعث می شود جوانه زایشی (پوند بار) خوبی به عمل آید. و محصول برای سال بعد افزایشی باشد.
اگر این عناصر غذایی به میزان کافی در ابتدای فصل در اختیار درخت پسته قرار نگیرد رشد و استارت خوبی صورت نخواهد گرفت و درخت دچار ضعف خواهد شد. و عملا محصول سال بعد را ازدست خواهیم داد.
عناصر مهم که در آب استارت باید استفاده شود:
یکی از مهم ترین عناصر که برای آب استارت توصیه می شود عنصر فسفر می باشد. چرا که فراهمی و قابلیت دسترسی این ماده غذای در ابتدای فصل رشد موجب استارت قوی ، افزایش ریشه زایی و دیگر موارد میشود. از آنجایی که مقدار فراهمی آن در خا کها به عوامل مختلف خاکی بستگی دارد باعث می شود که استفاده از منابع کودی این عنصر در اولویت مصرفی در آب استارت قرار گیرد. از جمله کودهای حاوی فسفر که در اب استارت می توان استفاده کرد: اوره فسفات، منوپتاسیم فسفات . ان پی کا های حاوی مقادیر بالا فسفر.
عنصر دوم که در آب استارت از اهمیت بالایی برخوردار می باشد عنصر نیترژن می باشد و یک عنصر پر مصرف در پسته می باشد و نقشهای مختلفی در درخت پسته دارد. از جمله کودهای دارای نیتروژن میتوان به اوره، نیترات کلسیم ، سولفات آمونیوم آشاره نمود.
از عناصر کم مصرف که کمبود آنها موجب کاهش رشد در ابتدای فصل می شود میتوان به عنصر روی اشاره نمود که کمبود آن موجب عدم رشد کافی شاخه و کاهش فاصله میانگره ها می شود.
یکی دیگر از عناصری که در پسته محدودیت جذب داریم کلسیم هست. یکی از زمانهای که کلسیم توسط ریشه پسته جذب می شود زمان رشد و نموی ریشه پسته در ابتدای فصل رشد می باشد فراهم نمودن کلسیم برای درختان پسته مخصوصا درختان سال بار اهمیت بالایی چرا که در طول فصل رشد این عنصر بخاطر شرایط فیزیولوژی ریشه درخت پسته جذب نمشود.
میزان عناصر مورد نیاز:
میزان عناصر بستگی به ایتم های مختلفی از جمله سن درخت، شوری خاک ، سال بار ، ازمون خاک و غیره دارد.
زمان آبیاری استارت:
زمان آب استارت با توجه به ارتفاع از سطح دریا و مدار آبیاری و چگونگی دردسترس بودن آب دارد. به طور تجربی آخرین آبی که قبل از جوانه زنی در اسفند می توان به باغ داد زمان با آبیاری می باشد.
جهت مشاوره و گرفتن برنامه تخصصی تغذیه درختان پسته با ما در ارتباط باشید

شرکت مهام پویای فیروزه

مهندس علی جبله

https://t.me/joinchat/PaSgTYKM5uozjZSX

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!